O obci

Výlety v okolí Sadova

Přijměte pozvání k návštěvě západní části Krušných hor. Dlouhodobě na tomto území působí dobrovolný svazek obcí Sdružení Krušné hory - západ jehož je obec Sadov sučástí. Území mikroregionu se rozkládá od údolí řeky Ohře až k nejvyšším vrcholkům Krušných hor a disponuje značným kulturním a přírodním dědictvím.

Náš Malý elektronický průvodce západním Krušnohořím pomůže najít ten správný tip právě pro vás. Cestovní ruch hranice nezná, a proto se v průvodci nachází i místa z okolí sdružených obcí.

Další tipy

Severozápadně ze Sadova leží několik rybníků, kde je možnost si zarybařit a strávit zde klidný víkend.

Pěší výlety

Velký rybník (3 km)

pěkná procházka lesem. Na velkém rybníku je možno se vykoupat, navštívit restauraci či cukrárnu. Pro zpáteční cestu možno využít vlakového spoje.

Dalovice (2 km)

obec v blízkosti Karlových Varů, novorenesanční zámek z r. 1899, novorománská kaple Panny Marie Těšitelky z r. 1898, zbytky slovanského osídlení, v obnoveném zámeckém parku pomník německého básníka Theodora Körnera, chráněný dub starý 800 let až 1000 let, obvod kmene ve výši 1,3 m nad zemí téměř 9 metrů, u země 17 metrů.

Karlovy Vary (6 km)

Přes Dalovice lze podél řeky dojít téměř až do centra lázeňského města

Naučné stezky

Při kombinaci s autem, vlakem, či autobusem lze uskutečnit řadu pěkných vycházek v Krušných horách

Autem, vlakem, autobusem

Boží Dar (21 km)

nejvýše položené městečko ve střední Evropě (1028 m) ležící v těsné blízkosti nejvyšší hory Krušných hor Klínovce, v 16. st. významným hornickým městem s těžbou stříbra a cínu, významné turistické středisko především zimních sportů a východisko pěších tras a cyklotras na horských kolech.V blízkosti se rozkládá státní přírodní rezervace Božídarská rašeliniště s naučnou stezkou, hraniční přechod do Německa

Pernink (20 km)

leží v západní části Krušných hor, dominantou obce je kostel Nejsvětější Trojice z roku 1719; rekreační oblast, středisko letních a zimních sportů, ke sportovnímu a rekreačnímu využití je k dispozici 5 lyžařských vleků, běžecký areál s možností napojení na Krušnohorskou lyžařskou magistrálu a turistické a cyklistické tratě

Potůčky (25km)

obec na státní hranici se SRN, hraniční přechod pro pěší a cykloturisty Potůčky - Johanngeorgenstadt, dominantou obce je římskokatolický kostel Navštívení Panny Marie Obecní rekreační areál - tenisový kurt, fit centrum, krytý bazén s protiproudem, sauny, solárium, whirpool. otevírací doba:
pondělí - pátek 14:00 - 22:00
sobota a neděle 9:00 - 13:00, 14:00 - 22:00

Díky příhodné poloze se obec stala rájem pro nákupy sousedů ze SRN. V obci je obrovské tržiště.

Klášter Teplá (55km)

Založen v r. 1193 , během 800 let své existence 12x zcela vypleněn, 6x vyhořel do základů, 2x vymřel na mor a 6x měl být zrušen. Dodnes klášterní komplex zahrnuje mnoho historických a kulturních památek, nejvýznamnější je klášterní kostel Zvěstování P. Marie a klášterní knihovna (stavitel J. Schaffer) - obsahuje na 100 tisíc svazků, z toho 660 rukopisných kodexů. Klášter byl zdrojem vzdělanosti, kulturnosti a pokroku. Také založení Mariánských Lázní je dílem kláštera.

Ostrov (5 km)

2. největší město Karlovarska s 20 tisíci obyvateli, patří k nejstarším sídelním lokalitám, původní osídlení situováno kolem kostela sv. Jakuba, který je dodnes nejstarší architekturou města, barokní zámecký areál se zámeckým parkem postaveném na místě středověké pevnosti, v komplexu zřícenina Šlikovského zámku, Lauenburgského zámku s Bílou branou a Bílým dvorem, v parku také raně barokní Letohrádek z 2. pol. 17. st. (nyní zde umístěna pobočka Galerie Umění K. Vary). Významné historické jádro města se zachovalým gotickým půdorysem - městské domy, renesanční radnice z r. 1569, kostel sv. Michala

Na kole

Andělská hora (12 km)

Poutní místo a hrad nad městečkem jihovýchodně od Karlových Varů s krásnými výhledy daleko do kraje. Hrad Engelsburg byl založen koncem 14. stol., v 17. stol. rekonstruován a v r. 1718 poničen požárem, dnes zřícenina, hřbitovní kostel Nejsvětější Trojice z konce 17. st.

Kyselka

lázeňské místo ležící v kotlině řeky Ohře na okraji Doupovských hor, léčebné prameny zde byly známy od středověku, minerální voda pod názvem Buková Kyselka a Kysibelka známá od roku 1614, od roku 1873 byla voda expedována pod označením Mattoniho kyselka podle zakladatele závodu Jindřicha Mattoniho (má zde umístěnu i svou bronzovou sochu), novorenesanční zámeček - Mattoniho vila, Ottův pavilon s pramenem ve stráni pojmenovaný na počest návštěvy řeckého krále Otty z r. 1852, nová stáčírna minerálních vod.

Loket nad Ohří (12 km)

městečko založené v 11. století, dominanta gotického hradu Loket, v r. 1979 vyhlášena městská památková rezervace Nejvýznamnější památky: starobylý kamenný hrad, slovanská rotunda, budova Radnice, barokní chrám sv. Václava, Trojičný sloup, kaple sv. Anny, k městské památkové rezervaci patří staré domy s gotickým jádry, městské hradby, Robičská věž a hranolová věž při vstupu do města.

1. varianta celkem 25 km, převýšení 70 metrů
Loket, Nové Sedlo, Chranišov, Chodov, Mírová, Počerny, Stará Role, Tuhnice, Karlovy Vary, Sadov
2. varianta
lepší, zajímavější, v chráněné krajinné oblasti Slavkovský les Loket, po levém břehu Ohře, Svatošské skály (zde přes zavěšenou lávku na pravý břeh), Doubí, Tuhnice, Karlovy Vary, Sadov

Karlovy Vary (6km)

Přes obec Dalovice vede cyklistická stezka podél řeky Ohře po které je možno dojet téměř až do centra.

Mariánské Lázně (celkem 50km, převýšení 700 metrů)

Sadov, Karlovy Vary, Kolová, Stanovice, Dražov, Hlinky, Vodná, Krásno, Prameny, Nimrod, Mariánské Lázně

Svatošské skály (12 km)

národní přírodní památka "Jan Svatoš" vyhlášená v roce 1933 o rozloze 1,95 ha se nachází v údolí řeky Ohře mezi Karlovými Vary a Loktem, skupina mohutných žulových skal vytváří pozoruhodné útvary (např. zkamenělý svatební průvod), Štola Benátčanů (umělá jeskyně, kde se hledalo nerostné bohatství), hradiště Starý Loket (pravěké sídliště na skalním ostrohu nad řekou Ohře ze střední doby kamenné), naučná stezka Doubí - Svatošské skály zpřístupněná v r. 1978, 12 km dlouhá, 12 zastávek s informacemi z oborů geologie, archeologie, historie a botaniky, oblíbené místo pro cyklistické výlety.

Šemnická skála (15 km)

znělcový vrch spadá strmě do údolí řeky, přírodní rezervace - chráněná stepní stráň a hnízdiště výra velkého. Chráněný přírodní výtvor. Přístupné z jižní strany ze silnice mezi Andělskou Horou a obcí Šemnice.

Krušné hory

Pro zájemce o horská kola je v blízkých Krušných horách připravena řada cyklotras

Karlovarský kraj - logo Živý kraj - logo Ministerstvo pro místní rozvoj - logo Ministerstvo pro místní rozvoj - logo

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu vyjadřujete souhlas.
© 2021 Obec Sadov